banner

vUpadki z wysokości - jak się zabezpieczyć?

Prace wykonywane na wysokości wymagają odpowiedniego podejścia, szkolenia i w wielu przypadkach również zabezpieczenia. Upadek z wysokości skutkuje najczęściej urazami, które mają poważne skutki dla zdrowia oraz życia. W wielu przypadkach wymusza to skorzystanie z dostępnych środków zabezpieczających. Wykorzystuje się je między innymi podczas prac konserwacyjnych elektrowni wiatrowych, turbin, mycia okien wieżowców, jak również podczas prac w przypadku kominów przemysłowych. Jednocześnie odpowiednia asekuracja jest tak samo niezbędna podczas prac leśnych oraz w przypadku domków jednorodzinnych bądź innych wysokościowych. Należy tu zauważyć, że za pracę na wysokości uznaje się już taką, która ma miejsce na wysokości 1 metra. Już wówczas należy podejmować odpowiednie środki zaradcze.

W przypadku zestawów indywidualnych obejmują one między innymi specjalne szelki asekuracyjne/bezpieczeństwa, amortyzatory i zatrzaśniki. Ważne w ich przypadku jest to by zapewniały swobodę ruchów i nie były kłopotliwe podczas wykonywania zadań. Równie ważne jest również to, by jeszcze przed podjęciem czynności odpowiednio dokonać montażu. To również wpływa na stan bezpieczeństwa. W przypadku niebezpiecznej sytuacji, szczególnie podczas gorszych warunków atmosferycznych istnieje wówczas pewność, że całość zestawów odpowiednio zadziała. Elementem wyposażenia powinien być również odpowiedni kask, hełm, który chroni głowę nie tylko w razie upadku. Bardzo niebezpieczne są sytuacje związane z uderzeniami o ścianę lub inne wystające elementy.

To wszystko sprawia, że do prac na wysokości należy odpowiedzialnie i profesjonalnie podejść. Dotyczy to nie tylko odpowiednie ich doboru, również i stanu. Przetarcia szelek, pasków oraz lin mogą mają negatywny wpływ na ich funkcjonowanie. Tym samym należy zawsze po pracy i przed sprawdzać stan takich zestawów. W przypadku ich uszkodzenia należy je naprawić lub wymienić.

Copyright (c) www.uniformy.biz.pl.